Aug 10, 2018
140 Views
Kommentare deaktiviert für Asyż miasto świętego Franciszka – ASSISI IN ITALIEN
0 0

Asyż miasto świętego Franciszka – ASSISI IN ITALIEN

Written by

ASYZ – WLOCHY … ASSISI – ITALIA „W jasnym słońcu bieleją jego mury obronne i kamieniczki, i kościoły. Czas jakby zatrzymał się w średniowieczu, gdy uliczkami miasteczka wędrował sam święty Franciszek.Pierwsze co uderza przybysza w Asyżu (wł. Assisi) to nieprawdopodobne piękno zaklęte w jego kamiennym obliczu i w położeniu w górzystym regionie Umbrii w środkowych…

Rate this post

ASYZ – WLOCHY … ASSISI – ITALIA
„W jasnym słońcu bieleją jego mury obronne i kamieniczki, i kościoły. Czas jakby zatrzymał się w średniowieczu, gdy uliczkami miasteczka wędrował sam święty Franciszek.Pierwsze co uderza przybysza w Asyżu (wł. Assisi) to nieprawdopodobne piękno zaklęte w jego kamiennym obliczu i w położeniu w górzystym regionie Umbrii w środkowych Włoszech. 25-tysięczne miasto rozbudowało się na stoku Monte Subasio (Apeniny).Ale nie tylko o piękno tu chodzi – do Asyżu przyciąga turystów i pielgrzymów także sława świętych – Franciszka i Klary oraz fakt, że miasto wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.Historia tej miejscowości zaczęła się już w starożytności, gdy Etruskowie założyli niewielką osadę.
W jasnym słońcu bieleją jego mury obronne i kamieniczki, i kościoły. Czas jakby zatrzymał się w średniowieczu, gdy uliczkami miasteczka wędrował sam święty Franciszek.Pierwsze co uderza przybysza w Asyżu (wł. Assisi) to nieprawdopodobne piękno zaklęte w jego kamiennym obliczu i w położeniu w górzystym regionie Umbrii w środkowych Włoszech. 25-tysięczne miasto rozbudowało się na stoku Monte Subasio (Apeniny).Ale nie tylko o piękno tu chodzi – do Asyżu przyciąga turystów i pielgrzymów także sława świętych – Franciszka i Klary oraz fakt, że miasto wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.Historia tej miejscowości zaczęła się już w starożytności, gdy Etruskowie założyli niewielką osadę.
W III wieku p.n.e. Asyż (wtedy Asisium) znalazł się pod panowaniem rzymskim i – na krótko – bizantyjskim. W średniowieczu Włochy podzielone były na dziesiątki niezależnych księstw i miast – państw, które nie zawsze darzyły się przyjaźnią. Tak też było pomiędzy Asyżem a leżącą na sąsiednim wzgórzu Perugią. Od XII wieku Asyż toczył też spory z państwem kościelnym, by ostatecznie mu ulec.
Św. Franciszek….
Na placu oddzielającym katedrę od miasta (Piazza Superiode di San Francesco) znajduje się spiżowy pomnik św. Franciszka na koniu w rynsztunku bojowym. Franciszek uczestniczył jako 21- latek w wojnie z Perugią, za co zresztą zapłacił ponad roczną niewolą w kazamatach tego miasta. Zwolniono go z powodu ciężkiej choroby.Nawrócił się w roku 1205 podczas wyprawy wojennej do Apulii w południowo-wschodniej Italii. Potem miał wizje, w których Chrystus wzywał go do odbudowy kościoła San Damiano w Asyżu. Franciszek popadł w konflikt z ojcem, wyparł się go i jego bogactwa (oddał mu ubranie, pozostając jedynie we włosienicy) i rozpoczął ascetyczne życie. Wokół Franciszka zaczęli skupiać się jego uczniowie, których nazwano franciszkanami lub braćmi mniejszymi. Papież Innocenty III zatwierdził regułę zakonu napisana przez św. Franciszka w 1209 r.Trzy lata później Franciszek przyjął Klarę Ofreduccio, późniejszą świętą, której powierzył utworzenie zakonu klarysek.Zmarł w roku 1226, położony w agonii na własne życzenie nagi na gołej ziemi. Pochowany został w kościele San Giorgio. W roku 1230 jego ciało przeniesiono do bazyliki pw. św. Franciszka wzniesionej przez Eliasza Bombarone.“

MUZYKA: GREGORIAN
TYTUL: NOTHING ELSE MATTERS

Comments are closed.

27864 Besucher online
27864 Gäste, 0 Mitglied(er)
Jederzeit: 27865 um/am 03-18-2019 05:54 pm
Meiste Besucher heute: 27865 um/am 05:54 pm
Diesen Monat: 27865 um/am 03-18-2019 05:54 pm
Dieses Jahr: 27865 um/am 03-18-2019 05:54 pm